Do dyskusji w regionie o kształcie metropolii w rządowej „Koncepcji Rozwoju Kraju 2050” włączyło się radio PiK, poświęcając temu tematowi program Radiokonferencja 2 września 2024 r. Nową Lewicę reprezentował w audycji MAREK JOPP – członek Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego partii.
W swojej wypowiedzi na ten temat stwierdził:
„– Generalnie jestem za zrównoważonym rozwojem Polski i naszego województwa. Był kiedyś taki projekt, co się nazywał polaryzacyjno-dyfuzyjny, że gros środków jest inwestowane w metropolie, a potem będzie to w ramach dyfuzji przenikało na teren województwa. Nie zgadzam się ze starostą lipnowskim, że to się nie sprawdziło. Ja nie rozumiem też takiego poglądu, że metropolie mają się rozwijać, jestem za zrównoważonym rozwojem. Jak starosta już wspomniał, ten konflikt trwa, odkąd powstało nasze województwo – 25 lat temu.
Trwa dyskusja Toruń – Bydgoszcz, udowadnianie, kto jest ważniejszy. Pomijam, że konflikt trwa faktycznie od średniowiecza, gdy piwowarzy toruńscy i bydgoscy się kłócili. To jest zabawne nawet, jeśli zabawowo podchodzimy do tego, na derbach. Myślę, że Polonia Bydgoszcz (żużel) w przyszłym sezonie awansuje do ekstra klasy i będzie jeździła z toruńskim Apatorem. To rywalizacja sportowa, ale myślę, że my tu, jako politycy nie napędzajmy tych antagonizmów bydgosko-toruńskich.
Nasze województwo jest naszym wspólnym sukcesem. Ta dwustołeczność jest wyjątkowa w skali kraju, poza jeszcze województwem lubuskim, gdzie też tak jest.
Redaktor Maciej Wilkowski: – Jak to zrobić, skoro mamy jednak takie ambicje, żeby metropolia w naszym regionie była, no to… Nie jesteśmy chyba w stanie stworzyć takiej metropolii, żeby zadowolić jedną i drugą stronę…
– Jeśli byłoby porozumienie – metropolia toruńsko-bydgoska miałaby szanse, ale – jak to śpiewał klasyk: do tanga potrzeba dwojga i jeśli liderzy będą się w tych dwóch stolicach kłócili, to wynik może być taki, że prezydent Włocławka K. Kukucki stwierdza, że bliżej mu do Płocka i stworzenia nowego województwa.
Nie zapominajmy, że nasze województwo to nie jest tylko Bydgoszcz i Toruń. Bydgoszcz ma 340 tys., Toruń niecałe 200 tys., a nasze województwo liczy niecałe 2 miliony mieszkańców. Ja przypomnę, że jak powstawało województwo 25 lat temu, wtedy Chojnice uznały, że bliżej im do województwa pomorskiego, Trzemeszno uznało, że bliżej im do Wielkopolski, a Nowe Miasto Lubawskie odeszło do Warmińsko-Mazurskiego.
Metropolie powinny przyciągać, poszerzać oddziaływanie na inne regiony, żeby chcieli powrócić do naszego województwa, ale jeśli się widzi, że będą tylko kłótnie i swary, to w Warszawie chyba też nas oceniono jako lokalne metropolie, chociaż uważam, że mieszkańcy naszego województwa zasługują na metropolie, żebyśmy nie byli średniakiem, a awansowali w tym rankingu województw w Polsce.”.
***
Konsultacje dokumentu „Koncepcja Rozwoju Kraju 2050” potrwają do 6 września. Uczestniczące w nich jednostki samorządowe i organizacje społeczne, ruchy miejskie i politycy przesyłają swe uwagi i stanowiska do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, autora Koncepcji.
* Z pełnym tekstem dokumentu Koncepcji Rozwoju Kraju 2050, przekazanego do konsultacji społecznych - można zapoznać się TUTAJ
* Obejrzyj i wysłuchaj całej audycji radia PiK Radiokonferencja, 2 września 2024 r. TUTAJ
Opr. nim, 2 września 2024 r.